Niezależnie od tego, jaki ma być typ wydruku wielkoformatowego i czego dotyczą konkretne materiały reklamowe, ważne jest to, żeby sam plik był odpowiednio przygotowany. Jedynie wtedy można być pewnym, że wszystko zostanie zrobione prawidłowo i projekt zostanie zrealizowany bezproblemowo i w terminie. W trakcie przygotowania pliku liczą się zarówno kwestie techniczne, jak i estetyka. Kiedy ktoś przygotowuje plik samodzielnie, powinien więc zapoznać się z informacjami zamieszczonymi w tekście. Jeśli zaś zleca się to zadanie w profesjonalnej drukarni, nie trzeba się obawiać, że coś będzie wykonane niepoprawnie. Warto natomiast zorientować się, jak przebiega realizacja zamówienia.
Przygotowanie pliku – najważniejsze ustalenia
Bez wątpienia, informacje zamieszczane na banerach lub innych środkach przekazu, zaliczających się do druku wielkoformatowego lepiej zapisują się w pamięci odbiorców. Dlatego tak ważne jest to, żeby w trakcie promowania własnej firmy przygotować również takie elementy. Decydując się na druk wielkoformatowy w profesjonalnej drukarni, klient otrzymuje dokładne wytyczne dotyczące realizacji zamówienia.
Przede wszystkim, udzielana jest informacja o tym, jak odpowiednio opracować plik z którego wydruk zostanie zrobiony. W drukarniach cyfrowych przyjmowane są najczęściej pliki PDF. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczony może być format JPG, CDR albo Al. Po ustaleniu formatu, pracownicy drukarni informują o tym, jaka ma być kolorystyka zastosowana w pliku. W przypadku druku kolorowego wykorzystywana jest najczęściej kolorystyka CMYK, a więc zestaw podstawowych kolorów farb drukarskich. Eksperci z drukarni szczególnie zwracają klientom uwagę na to, żeby wzór kolorystyczny był jak najdokładniejszy. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy zlecenie jest bardzo spersonalizowane. Wtedy otrzymuje się szatę graficzną maksymalnie dopasowaną do własnych oczekiwań.
Perfekcyjnie przygotowany druk wielkoformatowy – kwestie techniczne
Kwestie techniczne dotyczące przygotowania druku wielkoformatowego obejmują elementy takie jak:
- spady,
- marginesy bezpieczeństwa,
- rozdzielczość.
Spadem określany jest obszar wychodzący poza krawędź pierwowzoru. Element ten jest następnie wycinany. Marginesy bezpieczeństwa potrzebne są po to, żeby zachować estetykę pliku i nie powinny być mniejsze niż 5 milimetrów.
Eksperci zajmujący się przygotowaniem wydruku takiego jak druk wielkoformatowy informują klientów o tym, jak ważna jest rozdzielczość, ponieważ przekłada się ona na:
- utrzymanie optymalnej ostrości,
- walory wizualne projektu,
- czytelny odbiór.
W sytuacji, gdy klient nie orientuje się w tym, jaka powinna być ustalona rozdzielczość, może skorzystać ze wzorów służących do jej obliczenia, jakie znajdują się w drukarni albo może skorzystać z profesjonalnej porady pracownika. Przygotowując plik do wydruku, należy pamiętać o czynnikach podanych powyżej, natomiast można też sugerować się innymi wskazówkami, udzielanymi przez pracowników drukarni. Należy pamiętać o zachowaniu wszystkich wymogów, aby finalnie druk wielkoformatowy prezentował się perfekcyjnie. Dlatego tak istotne jest wizualne oraz techniczne opracowanie pliku, z jakiego zostanie przygotowany wydruk.