2 listopada, 2023

Jak powstają banery reklamowe, czyli druk wielkoformatowy od strony praktycznej

Banery reklamowe widujemy wszędzie, w przestrzeni publicznej. Kolorowe, posiadające różne rozmiary i promujące dowolne produkty i usługi. Korzystają z nich chętnie właściciele małych, średnich, jak i większych przedsiębiorstw, przyciągając wzrok potencjalnych klientów. Dlatego, kiedy osobiście myślisz o tym, aby wypromować się w taki sposób, znajdź drukarnię specjalizującą się w perfekcyjnym przygotowaniu druku wielkoformatowego.

Banery reklamowe – jakie informacje są potrzebne do wydruku wielkoformatowego?

Jeszcze przed tym, zanim złożysz zamówienie na druk wielkoformatowy banera reklamowego, musisz dokładnie zastanowić się, w jakim miejscu będzie on zamieszczony. Jest to bowiem cenna informacja, wpływająca na to, jaki wydruk pod względem rozmiaru ma zostać przygotowany. W związku z tym ważne jest wymierzenie takiego miejsca. Sprawdź również otoczenie, czyli na przykład to, czy nic nie będzie zasłaniało przekazu.

Kiedy posiadasz już swój projekt, wystarczy, że pokażesz go w wybranej przez siebie drukarni. Eksperci upewnią się, czy jest on zgodny ze standardami oraz czy po wydrukowaniu baner będzie estetyczny. Jeżeli natomiast nie masz przygotowanego projektu, nie musisz się obawiać, ponieważ jego przygotowaniem zajmą się pracownicy drukarni. Dowiedzą się, jaka jest Twoja wizja, a następnie opracują koncepcję pozwalającą na dopuszczenie do druku.

Jak wygląda druk banerów reklamowych?

Druk wielkoformatowy w przypadku banerów reklamowych rozpoczyna się od tego, że drukarz zamieszcza w drukarce syntetyczne płótno, stanowiące bazę do tego, co finalnie się otrzymuje. Powierzchnia takiego obrazu zostaje wypełniona obrazem przy użyciu druku solwentowego. Cechuje go wysoka wytrzymałość, ponieważ zastosowane są w nim innowacyjnie opracowane rozpuszczalnie, a nie standardowe tusze. Dlatego nie ma ryzyka, że baner reklamowy mógłby później wypłowieć. Utrzyma on perfekcyjny wygląd przez wiele lat.

Drukarz umieszcza płótno na specjalnej rolce, jaką następnie sukcesywnie przez cały czas przesuwa do przodu. Po uruchomieniu drukarki rozpoczyna się nanoszenie rozpuszczalników na płótno, od strony lewej do prawej i tak przez cały czas. Materiał przemieszcza się powoli, stopniowo zadrukowując całą płachtę. Na końcu wysuwa się ona z maszyny, a drukarz odcina ją i pozostawia do wyschnięcia. Kiedy materiał wyschnie, przychodzi czas na to, aby baner dopasować w pełni do miejsca, w jakim później ma się znaleźć. Boki zabezpieczone są zgrzewem ochraniającym nośnik reklamowy przed zniszczeniem. W pogrubionych brzegach wycinane są oczka służące do zawieszenia reklamy. Dodatkowo wzmacnia się je metalowymi krążkami.

Banery reklamowe we wnętrzach

Banery reklamowe głównie kojarzą się z zawieszeniem ich na otwartej przestrzeni. Natomiast druk wielkoformatowy takich wyrobów może polegać również na wydruku materiałów, jakie później zostaną zamieszczone na lekkich stelażach. Wtedy też zwykle banery są przeznaczone do wnętrz. Sprawdza się to na przykład na targach branżowych albo konferencjach. Dlatego skorzystaj z usług drukarni, która oferuje wydruki banerów w różnych rozmiarach.