21 lutego, 2022

Druk wielkoformatowy – gdzie znajdzie zastosowanie?

Banery, plakaty i inne tego rodzaju materiały reklamowe widzimy każdego dnia w drodze do pracy czy do domu. Druk wielkoformatowy, bo o nim mowa, znajduje swój zastosowanie w wielu miejscach, a w szczególności w reklamie. Gdzie stosuje się druk wielkoformatowy i jaka jest jego specyfika? Jakie zalety ma zastosowanie druku wielkoformatowego i jakie technologie są wykorzystywane najczęściej? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest druk wielkoformatowy?

Mówiąc najprościej, druk wielkoformatowy to druk na dużej powierzchni. Mówiąc o tego rodzaju druku, na myśl przychodzą nam przede wszystkich wielkie banery reklamowe. Rzeczywiście, to właśnie reklama jest najczęstszym obszarem zastosowania druku wielkoformatowego. Banery mają tę przewagę nad innymi formami reklamy, że bardzo łatwo rzucają się w oczy. Właściwie trudno ich nie zauważyć, a mijając je codziennie w drodze do pracy, mimowolnie je zapamiętujemy. Tak działa reklama przekazywana przez druk wielkoformatowy, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Technologie druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy powstaje w różnych technologiach, z których najpopularniejszą i najskuteczniejszą obecnie wydaje się być druk solwentowy. Jest to wydruk, który pokryty jest specjalnym laminatem, nadającym mu trwałość i wytrzymałość, a także odporność na najbardziej nawet niekorzystne warunki atmosferyczne. Inną technologią stosowaną już nieco rzadziej jest druk atramentowy. Wydruki tworzone w tej technologii powstają przy użyciu atramentów wodnych lub pigmentowych. Wydruki tego rodzaju są bardzo dobrej jakości, ale nie są aż tak odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego względu najczęściej stosuje się je wewnątrz pomieszczeń, podczas gdy druk solwentowy nadaje się zastosowania również na zewnątrz, w każdych warunkach atmosferycznych, bez względu na niską temperaturę czy wilgoć powietrza.

Oprócz druku solwentowego i atramentowego istnieje także popularny druk lateksowy, który posiada w sobie cechy druku pigmentowego, ale jest równi odporny na warunki zewnętrzne, jak druk solwentowy. Ostatnim rodzajem druku jest druk UV, stanowiący najnowszą technologię druku wielkoformatowego. Swoją jakością dorównuje drukowi solwentowemu, ale używane są farby utrwalane promieniowaniem UV.

Gdzie jeszcze można zastosować druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy ma całe mnóstwo różnorodnych zastosowań. Najczęściej stosowany jest w postaci banerów, ale także w postaci plandek na samochody, tablic reklamowych czy witryn sklepowych. W technologii druku wielkoformatowego powstają także efektowne reklamy świetlne, billboardy czy transparenty i ekspozytory. Do największych zalet druku wielkoformatowego jest stosunkowo niska cena w porównaniu z ogromnym zasięgiem tego nośnika reklamowego. Co więcej, z druku wielkoformatowego korzysta się także np. w celach informacyjnych, np. do drukowania tabliczek z nazwami miast czy z mapami miast, nazwami urzędów i instytucji.